Si Ishte Kampionati I Tenisit Open Francez

Përmbajtje:

Anonim

Kampionati i Hapur Francez i Tenisit ose Roland Garros është një turne vjetor tenisi që mbahet në fund të majit dhe në fillim të qershorit në Paris. Në vitin 2012, Roland Garros u zhvillua nga 27 maj deri më 11 qershor. Brenda kornizës së tij, u mbajtën kampionate beqare për burra dhe gra, gara dyshe, turne veteranësh dhe turne për të rinj.

Si ishte kampionati i tenisit Open Francez

Udhëzimet

Hapi 1

Bashkatdhetarja jonë Maria Sharapova u bë ylli i vërtetë i Open French 2012. Tenisti rus fitoi shtatë ndeshje të vështira. Rivalja e parë e biondes Maria ishte tenistja rumune Alexandra Cadantsu, e cila nuk arriti të rrëmbente një lojë të vetme nga Sharapova. Pastaj Sharapova u mor lehtë me gruan japoneze Ayumi Morita dhe kinezen Shuai Peng. Ndeshja më e vështirë për Sharapova ishte përballja me Çeken Clara Zakopalova, e cila zgjati tre sete. Në finale, Sharapova u takua me sensacionin e Open French France 2012 - Italianen Sara Errani. Ky tenist i vogël arriti në finale, duke mundur rivalë të tillë të shquar si Samantha Stosur dhe Anu Ivanovich. Sidoqoftë, Sara nuk kishte përvojë të mjaftueshme për të luftuar Marinë.

Hapi 2

Spanjolli Rafael Nadal fitoi turneun për teke për meshkuj. Në parim, fitorja për Spanjollin ishte parashikuar edhe para fillimit të turneut. Nadal arriti në finale me një rezultat shurdhues, pa humbur asnjë set të vetëm në të gjashtë ndeshjet. Ndeshja finale midis Nadal dhe Serbit Novak Djokovic u zhvillua vetëm në 11 Qershor për shkak të motit me shi. Spanjolli mbizotëroi në tre nga katër grupe dhe me të drejtë mori "tasin e sallatës" të famshëm nga Roland Garros. Vlen të përmendet se Rafael Nadal u ngjit në podiumin më të lartë të këtij turneu për herë të shtatë.

Hapi 3

Sa për përballjet në çift, ekipi i Daniel Nestor (Kanada) dhe Max Mirny (Bjellorusi) doli të ishte më i forti në çiftet e meshkujve. Në turneun në dyshe për femra, fitorja u fitua nga çifti italian i tenistëve Robert Vinci dhe Sara Errani. Në finale, italianët rrëmbyen fjalë për fjalë fitoren nga duart e rusëve Nadia Petrova dhe Maria Kirilenko. Midis çifteve të përziera, Sania Mirza dhe Maleh Bhupati fituan çmimin e parë. Gjermanja Anika Beck dhe Belgu Kimmer Soppejans u bënë tenistet më të forta mes të rinjve.